.

مانیتور و انواع تکنولوژی ساخت آن تا به امروز

parnopc

مانیتور در زبان های مختلف

مانیتور (Monitor) یا به اصلاح فارسی نمایشگر، با نام های مختلفی یاد می شود مانند Video Screen ، Video Display terminal ، Display  Video Display Unit و Screen که همه این نام ها یک معنی را دنبال میکنند.

مانیتور چیست ؟

مانیتور یکی از تجهیزات سخت افزاری مربوط به کامپیوتر است که به عنوان خروجی ای برای نمایش اطلاعات استفاده می‌گردد و دارای انواع مختلفی می باشد. این اطلاعات می تواند شامل فیلم، تصویر، متن و… باشد. مانیتورمعمولا دارای پورت های HDMI ، DVI ، VGA یا هر چیز دیگری است که توسط کابل مربوطه به کارت گرافیک متصل می شود و اطلاعات را نمایش میدهند.

انواع مانیتور از گذشته تا کنون

مانیتورها تغییرات زیادی تا به این جای کار داشته اند و به می توان آن ها را به سه دسته کلی تقسیم کرد :

نمایشگرهای قدیمی تک رنگ که فقط رنگ های سیاه و سفید و خاکستری را نشان می‌دادند

نمایشگرهای دو یا چند رنگی که در این نوع از نمایشگر ها میتوان رنگ متن و کادر متن را تغییر داد

نمایشگرهای تمام ‌رنگی یا سوپر وی‌جی‌ای (Super VGA) هستند که امروزه از این نوع نمایشگر استفاده میشود و از جمله ویژگی های آن تولید و نمایش بیش از بیست میلیون رنگ می باشد و تصاویر نسبتاً طبیعی عرضه می‌کند. علاوه بر این تغییرات شاهد تغییر کردن سایز و ابعاد صفحه نمایش هم هستیم.

انواع مانیتور از نظر نور پس زمینه

مانیتور های لامپ تصویری (CRT)

نحوه ی نمایش تصویر در این نوع نمایشگر ها به‌وسیلهء پرتاب الکترون‌ها و هدایت آن‌ها به کمک میدان‌های الکترومغناطیسی صورت می گیرد. این نوع مانیتورها درگذشته محبوبت فراوانی در بین کاربران داشته اند.در سال های اول تولید معمولا در اندازه 12 و 14 اینچ به بازارعرضه می شدند ، سپس اندازه آن ها به 15 و 17 اینچ تغییر کرد که در حال حاضر اندازه 17 اینچ آنها بیشتر مورد استقبال می‌باشد. سپس انواع 19، 21 و 22 اینچ این نوع از مانیتور ساخته شده اند ولی به دلیل قیمت نسبتا بالای آن ها، کمتر مورد استفاده قرار گرفته اند. این نوع از مانیتورها دارای صفحات محدب و تخت هستند که نوع صفحه تخت آنها بین کاربران پرطرفدارتر است.

مانیتور های LCD

این نوع مانیتورها بدون لامپ تصویر هستند به همین دلیل دارای قطر حدود 4 سانتی‌متر می باشند. صفحه نمایشگر ال‌سی‌دی (Liquid crystal display) دارای کریستال مایع است به همین خاطر مانیتورهای LCD را با نام کریستال مایع هم نیز می‌شناسند. یکی معایب این مانیتورها این است که باید از زاویه مستقیم به صفحه نمایش نگاه کرد تا تصویر به خوبی دیده شود.

مانیتور های LED

led-monitor-parnopc.com

این نوع ازصفحه نمایش ها شبیه به صفحه نمایش های LCD هستند با این تفاوت که برای نمایش تصویر از دیودهای نوری استفاده شده است که باعث طول عمر بیشتر، مصرف کمتر و کیفیت بهتری شده است.

مانیتور های OLED

oled-monitor-parnopc.com

مانیتور‌های OLED نسبت به دیگر مانیتور ها نازک‌تر، سبک‌تر و عملکردی بهتری دارند. از خصوصیات ویژه آن، این است که در این نوع صفحه نمایش از نور پس زمینه استفاده نمی شود به همین دلیل شاهد کاهش شدید ضخامت پنل هستیم . در OLED ها هر پیکسل بصورت مستقیم نور ساتع می‌کند و این باعث می شود که کنترل بهتری روی نور صفحه نمایش داشته باشیم و همچنین هر پیکسل بصورت مستقل هدایت می‌شود و به راحتی می‌تواند خاموش شود که موجب ایجاد وضوح تصویر استثنایی می‌شود.

تفاوت بین مانیتور های CRT و LCD

 • مانیتورهای2LCD تا 4 برابر روشنایی (Brightness) بیشتری از مانیتور های CRT دارند.
 • مانیتور های2CRT تا 4 برابر وضوح تصویری (Contrast) بیشتری نسبت به LED دارند.
 • زاویه دید (Viewing Angle) مانیتورهای CRT بیش از 150 درجه است ولی مانیتورهای LCD حداکثر90 درجه است.
 • امواج مغناطیسی و الکترومغناطیسی روی مانیتورهای CRT ایجاد اختشاش درتصویر می‌کنند ولی مانیتورهای LCD از این آسیب در امانند.
 • مانیتورهای CRT در مرکز بسیار شفاف‌تر هستند درصورتی‌که مانیتورهای LCD  در گوشه‌ها روشنتر هستند. (به دلیل تکنولوژی ساخت متفاوت )
 • مانیتورها CRT قدرت و انعطاف بیشتری برای مطابقت با رنگ‌های قابل دریافت چشم انسان دارند یعنی در جاهایی که نیاز به نزدیک بودن رنگ نمایش داده شده در صفحه نمایش با رنگ واقعی است از مانیتور های CRT استفاده می شود مانند چاپ خانه ها و … اما امروز در این مراکز هم از مانیتورهای LCD استفاهده می شود.
 • مانیتورهای CRT نسبت به مانیتورهای LCD دارای کیفیت رنگ بهتری هستند.
 • بزرگترین اشکال مانیتورهای LCD احتمال ایجاد پیکسل سوخته (Defective Pixel) بر روی صفحه نمایش آن‌ها است.
 • بزرگترین مشکل مانیتورهای CRT لرزش تصویری (Flickering) آنها در فرکانس های پایین تر از 85Hz است.
 • مانیتورهای CRT به طور معمول 120وات انرژی مصرف می‌کنند ولی مانیتورهای LCD تنها 40وات مصرف انرژی دارند.
 • وزن یک مانیتور CRT درحدود 13 کیلوگرم است و یک مانیتور LCD تنها حدود 3 کیلوگرم وزن دارد.
 • نکته مهم در مورد مانیتورهای LCD این است که علاوه برتولید گرمای کمتر، آثار سوء بسیار کمتری بر چشم دارند.
 • همچنین یکی از موارد بسیار خطرناک درباره مانیتورهای CRT انتشار گازهایی است که به واسطه گرما تبخیرمی شوند. این گازها برای انسان و محیط زیست بسیار خطرناک هستند.

جمع بندی

با به میان آمدن فناوری LCD با مصرف کمتر، کیفیت بالا و اشغال کردن فضای کمتر نسبت به مانیتورهای CRT باعث شده که این مانیتور ها جای خود را به LCD ها بدهند. با پیشرفت تکنولوژی نسل جدید مانیتور ها یعنی LED ها تولید شدند که امروزه بیشتر کاربران از این نوع صفحه نمایش استفاده می کنند. اما امروزه در ساخت مانیتورها از تکنولوژی جدیدی استفاده میکنند که پیش بینی میشود در آینده ای نه چندان دور همه کاربران با هر سلیقه ای از آن استفاده میکنند و این تکنولوژی چیزی نیست جز OLED .این نوع از نمایشگرها با تکنولوژی بی نظیری که دارند، خود را در دل کاربران، مخصوصا گیمرها و عاشقان فیلم جا کرده است. با این تفاسیر تکنولوژی OLED تمام ویژگی‌های یک مانیتور رویایی از جمله وضوح شگفت‌انگیز، نازکی باور نکردنی و مصرف اندک انرژی را دارد و به هیجان نیامدن از کار سختی است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *