نسبت تصویر در انواع مانیتور

Aspect ratio

نسبت تصویر چیست ؟

نسبت تصویر را با دو عدد نشان میدهند عدد اول بیانگر نسبت پهنا (اندازه افقی) و عدد دوم بیانگر ارتفاع (اندازه عمودی) یک تصویر است که در اصطلاح به این اعداد نسبت تصویر (Aspect ratio) گفته می‌شود و معمولا در بین دو عدد علامت ( : ) قرار می گیرد. هر تصویر دارای دو Aspect ratio می باشد، که یکی برای کادر تصویر و دیگری برای پیکسلهای تشکیل‌دهندهٔ کادر است.

انواع نسبت تصویر

امروزه در ساخت  مانیتورها از نمایشگرهای مستطیلی استفاده می شود به همین دلیل عدد اولی که نمایانگر پهنا یا اندازه افقی است نسبت به عدد دوم بزرگتر است. این نوع ساخت باعث ایجاد خستگی کمتری در چشم می شود و این امکان را فراهم می کند تا مدت بیشتری به تصاویر نگاه کنید. انواع نسبت های تصویر شامل  4:3 ، 5:3 ، 16:9 و 21:9 می باشد که از مهمترین و پرکاربردترین آن ها می توان به ۴:۳ (4 به 3) و ۱۶:۹(16 به 9)اشاره کرد. نسبت 4 به 3 در DV NTSE استفاده می شود و در تلوزیون ها و مانیتورهای معمولی کاربرد دارد و نسبت 16 به 9 در صفحه های عریض DV NTSE که برای پخش فیلم‌های سینمایی و تلویزیون وضوح‌بالا استفاده می شود. نسبت تصویر فقط به مانیتورها و تلوزیون ها خلاصه نمیشود و شاهد آن ها در نمایشگرهای گوشی همراه هم هستیم که شامل نسبت های مختلفی می باشد اما پرکاربرد ترین و استاندار ترین اندازه آن 18:9 است که مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. 

بهترین نسبت تصویر

متداول ترین نسبت تصویر در نمایشگرها 16:9 می باشد و این نوع از نمایشگرها استاندارد ترین نوع نسبت تصویر می باشد و صحنه هایی که توسط این استاندارد به نمایش درمی آیند از فرم مطلوبی برخوردارند. برندهای بزرگی همچون ال جی، سامسونگ، مایکروسافت و … از نسبت های تصویر دیگری هم استفاده می کنند اما در ساخت این نمایشگر ها از قابلیت انطباق پذیری (Adaptive) استفاده می شود. این قابلیت تصاویر را با نمایشگر مطابقت می کند و برای به نمایش درآوردن صحنه ها هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

جمع بندی

در بسیاری از موارد توجه به نسبت تصویر چندان اهمیت ندارد، زیرا بسیاری از نمایشگرها از ابعاد تصویر استاندارد پشتیبانی می کنند. البته ممکن است نمایشگری که انتخاب می کنید از نسبت تصویرهای غیر معمول استفاده کند که در این حالت استفاده از تمام سطح نمایشگر امکان پذیر نخواهد بود که این موضوع در تلویزیون ها کمتر رخ می دهد و مسئله مهمی نیست، اما در مورد صفحه نمایش لپ تاپ ها و مانیتورها این مورد از اهمیت بالاتری برخوردار است و هنگام خرید باید به آن توجه شود. در حال حاضر بهترین نسبت تصویر 16 به 9 است که رایج ترین و استاندارد ترین نوع نسبت تصویر برای نمایشگر ها می باشد. اگر در مانیتور ها از نسبت تصویر استاندار استفاده شود عکس ها از طرفین و ارتفاع کشیده نمی شوند و اشیاء با اندازه ی مطلوب و واقعیشان به نمایش در می آیند.

در صورت وجود سوال در مورد مانیتور یا سایر کالاهای دیجیتال مجموعه پارس نوین آماده پاسخگوی به سوالات شما می باشد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *