همه چیز در مورد رزولوشن

The difference is the resolution of the screen-ParnoPC.com

در این مقاله سعی میکنیم تمام مسائل مربوط به رزولوشن و انواع کیفیت صفحه نمایش توضیح دهیم پس با پارس نوین همراه باشید..

رزولوشن چیست ؟

رزولوشن (resolution) یا به زبان فارسی وضوح تصویر، اصطلاحی است که از آن برای ذکر تعداد پیکسل های صفحه نمایش به کار میرود. این عبارت بصورت ضرب دو عدد زوج می باشد که عدد اول نشان دهنده تعداد ستون پیکسل ها و عدد دوم نشان دهنده ی عرض پیکسل ها  است و در صورت ضرب این دو عدد در هم تعداد پیکسل های موجود در صفحه نمایش را نشان می دهند. هر چقدر این عدد بدست آمده بزرگتر باشد، صفحه نمایش کیفیت بالاتری خواهد داشت و تصاویر واضح تری را ارائه میدهد.

کیفیت و وضوح بهتر دارای پارامترهای دیگری هم می باشد. یکی از پارامتره های موثر، کنتراست تصویر است و عبارت است از فاصله ی بین روشن ترین نقطه سفید و تاریکترین نقطه سیاه در صفحه نمایش. هرچه قدر کنتراست بالاتر باشد، صفحه نمایش رنگ ها و سایه ها را دقیق تر نمایش میدهد.

روش دیگری برای بیان رزولوشن وجود دارد که این اصطلاح بیشتر در دوربین های عکاسی و دوربین تلفن های همراه استفاده میشود. به این صورت است که دو عدد مربوط به رزولوشن را در هم ضرب کرده و با یک تبدیل واحد آن را به مگا پیکسل تبدیل می کنیم. به عنوان مثال در مورد رزولوشن ۱۰۲۴×۱۲۸۰پیکسل ، با انجام این عمل ضرب، مقداری حدود ۱,۳۰۰,۰۰۰ پیکسل بدست می آید که میتوانیم از عبارت ۱٫۳ مگاپیکسل استفاده کنیم.

انواع رزولوشن از گذشته تا کنون

رزولوشن QVGA

QVGA مخفف عبارت Quarter Video Graphics Array است و پایین ترین نوع رزولوشن صفحه نمایش می باشد که معمولا برای موبایل های ارزان قیمت استفاده می شود. سایز این نمایشگر 320 × 240 پیکسل است که یک چهارم مقدار VGA میباشد.

رزولوشن HVGA

سایز این نمایشگر 480 × 320 پیکسل است، که نصف مقدار VGA میباشد. از این صفحه نمایش هم در نمایشگرهای تلفن همراه استفاده میشود.

رزولوشن VGA

سایز این نمایشگر 640 × 480 پیکسل می باشد، که به عنوان استاندار در صفحه نمایش معرفی شده است که البته امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی این نوع از صفحه نمایش ها منسوخ شده است ولی با این وجود شاهد نمایشگر هایی با این کیفیت می باشیم.

رزولوشن WVGA

سایز این نمایشگر 800 × 480 پیکسل می باشد و به این نوع صفحه نمایش، VGA با پهنای بیشتر هم میگویند. در اپل آیفون 4 و همچنین گوشی سامسونگ گلکسی اس از رزولوشن WVGA استفاده شده است.

رزولوشن HD) 720P)

سایز این نمایشگر 1280 × 720 پیکسل می باشد، که به نام HD شناخته می شود HD مخفف (High Definition) به معنای کیفیت بالاست. هر چقدر نمایشگر کوچکتر باشد، در رزولوشن HD تراکم پیکسل ها بالاتر می رود و تصویر بهتری به کاربر ارائه خواهد کرد. اندازه صفحه نمایش با تراکم پیکسل رابطه عکس دارد یعنی هر چقدر اندازه صفحه نمایش بیشتر باشد تعداد پیکسل ها کمتر می شود.

رزولوشن Full HD) 1080P)

سایز این نمایشگر 1920 × 1080 پیکسل است، این رزولوشن را با نام Full HD می شناسند.Full HD از کیفیت بیشتری نسبت به HD برخوردار است. نکته قابل توجه این است که تعداد پیکسل ها در یک گوشی هوشمند Full HD از یک مانیتور Full HD بیشتر است، زیرا در یک نمایشگر کوچک، تراکم پیکسلی بیشتری قرار دارد، بنابراین تصویر نمایش داده شده شفاف تر به نظر می رسد.

رزولوشن 2K) 1440P)

سایز این نمایشگر 2560 × 1440 پیکسل می باشد. این رزولوشن تصویر را با نام QHD ،Quad HD یا 2K شناخته می شود.QHD  مخفف Quad HD بوده که چهار برابر HD است. یعنی شما می توانید رزولوشن و کیفیت تصویر بالاتری را دریافت کنید. در رزولوشن HD به صورت عمودی 720 پیکسل و به صورت افقی 1280پیکسل وجود دارد و این اعدد در QHD دو برابر است که جمعا چهار برابر افزایش رزولوشن شاهد هستیم. QHD را می‌توان WQHD نیز نامیده. این دو یکی هستند، اما تولیدکنندگان از حرف W در ابتدای QHD استفاده می‌کنند تا نشان دهند که وضوح تصویر مورد نظر از نسبت عریض (Wide) بهره می‌برد. برندهای مانند سامسونگ، موتورولا، هوآووی از 2K به عنوان استاندارد خود استفاده می کنند.

رزولوشن 4K) 2160P)

سایز این نمایشگر 3840 × 2160 پیکسل است و به آن رزولوشن 4K یا اولترا HD نیز گفته می شود. رزولوشن 4K چهار برابر رزولوشن Full HD می باشد. در رزولوشن HD به صورت عمودی 1080 پیکسل و به صورت افقی 1920 پیکسل وجود دارد و این اعدد در 4K دو برابر است که همانند QHD جمعا چهار برابر افزایش رزولوشن شاهد هستیم.

رزولوشن 8K) 4320P)

سایز این نمایشگر  7680 × 4320 پیکسل است و به نام 8K شناخته می شود، کیفیت این نوع صفحه نمایش  16 برابر Full HD  می باشد. در حال حاضر 8K بزرگ ترین و بهترین وضوح تصویر موجود در تلویزیون های دیجیتال و دوربین های فیلمبرداری دیجیتال می باشد. پیکسل های این نوع از صفحه نمایش توسط چشم انسان قابل تشخیص نیستند، حتی از کمترین فاصله، که این یکی از بهترین ویژگی های 8K است.

شاید این سوال پیش آید که انسان قادر به تشخیص رنگ بیشتر از حدی خاص نمی باشد و چشم انسان رزولوشن های بالاتر از این حد را نمیتواند تشخیص دهد، پس چرا هزینه کنیم برای خرید تلوزیون یا مانیتور با کیفیت تر؟

در جواب این سوال باید گفت که طرز فکر کاملا اشتباهی است. اگر تلوزیون یا مانیتور با ابعاد مناسب را  در فاصله مناسب قرار بگیرد، میتوانیم تفاوت کیفیت را  شاهد باشیم به عنوان مثال اگر در فاصله 5 متری از یک تلویزیون کوچکتر از 40 اینچ قرار داشته باشید نمی توانید تفاوت بین دو کیفیت720P و 1080P را تشخیص دهید و یا اگر قصد خرید تلویزیون با کیفیت Ultra HD دارید تنها زمانی ارزش خرید دارد که قصد تهیه تلویزیونی بزرگتر از 60 اینچ را داشته باشید و در فاصله ای مناسب نسبت به آن بنشینید.

برخی فاصله های استاندارد با تلویزیون بر حسب ابعاد تلویزیون در زیر آورده شده است که طبق آن میتوانید بهترین کیفیت مانیتور یا تلویزیون خود را مشاهده کنید

مانیتور 22 تا 30 اینچ : فاصله مناسب حداقل 100 سانتیمتر

مانیتور 30 تا 40 اینچ : فاصله مناسب حداقل 130 و حداکثر 150 سانتیمتر

مانیتور و تلویزیون 45 اینچ : فاصله مناسب حداقل 160 سانتیمتر

تلویزیون 50 اینچ : فاصله مناسب حداقل 190 سانتیمتر

تلویزیون 55 اینچ : فاصله مناسب  حداقل 210 سانتیمتر

تلویزیون 60 اینچ : فاصله مناسب حداقل 228 سانتیمتر

تلویزیون 65 اینچ : فاصله مناسب حداقل 248 سانتیمتر

تلویزیون 70 اینچ : فاصله مناسب حداقل 267 سانتیمتر

تلویزیون 75 اینچ : فاصله مناسب حداقل 285 سانتیمتر

جمع بندی

اگر قصد دارید با آینده نگری یک تلویزیون 4K را تهیه کنید باید بدانید که در حال حاضر بسیاری از تکنولوژی های ضروری در این تلویزیون ها پشتیبانی نمی شوند. بطور مثال برندهای تولید کننده در مشخصات محصول، پشتیبانی از HDMI 2.0 را درج کرده اند، در حالی که در عمل چنین اتفاقی نمی افتد و این تکنولوژی پشتیبانی نمی شود. از سوی دیگر صفحه نمایش 4K تصاویر با نرخ 60 فریم بر ثانیه را نمایش نمیدهد که البته اگر تنها قصد دیدن فیلم های سینمایی با نرخ 24 فریم بر ثانیه را داشته باشیدبه هیچ عنوان مشکل ساز نیست.

برای حس کردن تفاوت بین تلویزیون های 4K و 1080P  لازم است تا به سراغ ابعادهای بزرگ بروید که طبیعتا قیمتی بالا دارند.از سوی دیگر محتوای با کیفیت4K  نیز هنوز کمیاب هستند و دیدن تصاویر با کیفیت1080P  در تلویزیون های 4K کیفیت را افزایش نمی دهد.بنظر می رسد خرید یک تلویزیون 4K  با ابعاد مناسب در سال های آینده انتخاب مناسب تری باشد.

در صورت وجود سوال در زمینه ی مانیتور و سایر کالاهای دیجیتال مجموعه پارس نوین آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *