نرخ بروزرسانی تصویر و انواع آن

در این مقاله سعی میکنیم در مورد نرخ بروز رسانی(نو سازی) تصویر، انواع Refresh Rate توضیح داده و شما را برای خرید یک تلویزیون با نرخ بروزرسانی مناسب راهنمایی کنیم با پارس نوین همراه باشید...

نرخ بروزرسانی تصویر (Refresh Rate) چیست ؟

همان گونه که میدانید هر تصویر از تعدادی فریم تشکیل شده است هر چقدر تعداد این فریم ها بیشتر باشد، تصویر واقعی تر می باشد پس رفرش ریت یا نرخ بروزرسانی تصویر اینگونه میتوان تعریف کرد که  به تعداد تصاویری که در هر ثانیه در صفحه نمایش میبینم Refresh Rate یا نرخ به روز رسانی می گویند که واحد آن هرتز ( Hertz) است و با Hz نمایش میدهند. هر چقدر تصاویر نشان داده شده در یک ثانیه بیشتر باشد، عدد مربوط به نرخ بروزرسانی بالاتر میرود که در نتیجه تصویری که میبینیم به واقعیت نزدیک تر و روانتر است. البته Refresh Rate به برق کشوری که در آن زندگی میکنید هم بستگی دارد.به عنوان مثال عبارت 60 هرتز بیانگر نمایش 60 تصویر در یک ثانیه روی صفحه نمایش می باشد که این مقدار منطبق با استاندارد برق می‌تواند 50 یا 60 هرتز باشد.اگر نرخ بروزرسانی تصویر کم باشد ( مثلا 60 هرتز ) در نمایش تصاویر شاهد کمی محو شدگی یا Motion Blur می باشیم که برای بعضی کاربران مانند گیمرها مسئله ای مهم و ازار دهنده ای است  و یا ممکن است دیگر کاربران اصلا متوجه چنین چیزی نشوند!

انواع نرخ بروزرسانی

نرخ بروزرسانی تصویر دارای مدل های مختلفی است مانند 30Hz ، 60Hz ، 120Hz ، 144Hz ، 240Hzهرچقدر این اعداد بیشتر شود محوشدگی تصویر کمتر می شود زیرا فرکانس بالاتر میرود و فرکانس بیشتر یعنی تصاویر بیشتر در یک ثانیه، پس شاهد تصاویری روان تر و  واقعی تر هستیم.

آیا بالا بودن نرخ بروزرسانی مشکل ساز می شود؟

در بعضی از موارد مانند دیدن تصاویر و برنامه های زنده، مسابقات اتوموبیل رانی (رالی)، بازی های اکشن، ورزش های پرتحرک و یا هر چیز دیگری که در آن سرعت حرف اول بزند هرچقدر نرخ بروزرسانی تصویر بیشتر باشد به کاربر لذتی دوچندان و بالایی میدهد اما اگر فیلمی که سرعت بالایی نداشته باشد را بخواهیم با این نرخ بروزرسانی اجرا کنیم، پس از مدتی چشم بیننده دچار اختلالات شده و به یک موضوع ازار دهنده تبدیل می شود زیرا تصاویر بیش از حد روان شده و این روان بودن فریم ها چشم را اذیت میکند. ولی خوشبختانه این روزها سازندگان تلویزیون متوجه چنین موضوعی شده اند و این تکنولوژی را قابل تنظیم کرده اند تا کاربر متناسب با خواسته خود آن را تنظیم و یا در صورت نیاز آن را غیر فعال کند. البته این موضوع فقط برای فیلم یا ویدئوهایی که سرعت فریم های آن 24 هرتز باشد صادق است زیرا پنل های صفحه نمایش با نرخ بروزرسانی 60 هرتز و 120 هرتز طراحی شده اند که کیفیت مطلوبی را به نمایش میگذارند که بین این دو عدد نرخ 120 هرتز بهتر از 60 هرتز میباشد و بهتر است صفحه نمایش را روی این عدد تنظیم کرد  تا سرعت فریم های مناسبی را داشته باشیم.

نرخ بروزرسانی اختصاصی شرکت های بزرگ سازنده

با جستجو کوچکی در اینترنت و یا بازار شاهد اعداد بزرگتری می باشیم که سوالی پیش می آید که این اعداد صحیح است ؟

سازندگان از تصور ذهنی ما که هرچه عدد بزرگتر باشد، بهتر است استفاده می کنند و اعداد بزرگی را برای محصول خود انتخاب می کنند تا نظر مشتری را جلب کنند در صورتی که این اعداد مطلقا صحیح نمی باشند و به تکنولوژی ساخت مانیتور یا تلویزیون بستگی دارد که در زیر به آن می پردازیم

TruMotion) ، (Dynamic MCI) : LG)

ال جی در ساخت صفحه نمایش خود از دو تکنولوژی استفاده میکند.

TruMotion : این تکنولوژی به نرخ بروز رسانی 60 هرتز کمک می کند تا محوشدگی را کاهش و جزئیات را افزایش دهد وهنگام تماشای فیلم های اکشن، مسابقات سریع ورزشی یا بازی های ویدیویی با این قابلیت (TruMotion) تا حد زیادی از بروز تاری و پرش در تصاویر جلوگیری کند.

 DynamicMCI : این فناوری از سیستم اسکن نور پس زمینه یا Backlight Scanning  استفاده میکند که این تکنولوژی در جایی که لازم باشد فعال می شود و با روشن و خاموش شدن سریع خود میتواند همزمان که تاری را کاهش میدهد کنتراست را هم بهبود بخشد. این کمپانی (LG) اطلاعات بیشتری را ارائه نکرده است و این دو تکنولوژی معرفی شده ممکن است در برخی از پنل ها پیشرفته تر باشد.

Backlight Scanning) : Panasonic)

این کمپانی نیز از سیستم Backlight Scanning  یا اسکن نور پس زمینه استفاده میکند و با کمک پنل 120 هرتز میزان پرش و محو شدگی تصویر را کاهش می‌دهد. این ویژگی برای تلویزیون‌های پلاسمای این شرکت تعریف نشده است.

CMR) : Samsung)

CMR مخفف عبارت Clear Motion Rate است این تکنولوژی شامل سیستم کنترل نور پس زمینه به همراه ایجاد فریم اضافی است یعنی در تلویزیون های سامسونگی که از قابلیت CMR 240 پشتیبانی میکنند از پنل 120 هرتزی با یک پردازنده متوسط و یا یک پانل 60 هرتزی با یک پردازنده قدرتمند استفاده شده است.

AquoMotion) : Sharp)

شارپ ادعا میکند که این تکنولوژی در مدل AquoMotion 960 می‌تواند مقدار نرخ بروزرسانی تصویر را تا چهار برابر افزایش دهد پس در نتیجه می‌توان گفت این شرکت از یک پنل 240 هرتزی در این سری استفاده کرده است. خوشبختانه شارپ نسب به دیگر رقبا در این زمینه صادقانه رفتار می‌کند و علاوه بر نمایش مقدار بهینه شده، مقدار واقعی Refresh Rate را نیز نشان می‌دهد.

MotionFlow) : Sony)

سونی می‌گوید فناوری اختصاصی آن می‌تواند رقم نرخ بروز رسانی را تا چهار برابر افزایش دهد. طبق اسلایدهایی که سونی نشان داده است، از فناوری نور پس زمینه (Backlight Scanning) برای انجام این کار استفاده شده است.

جمع بندی

در هنگام خرید مانیتور یا تلویزیون با اعداد مختلفی رو به رو میشویم که این اعداد تنها وسیله مورد سنجش نیستند بلکه باید بررسی دقیق تری در ویژگی محصولات داشته باشیم. هر شرکت سازنده با توجه به نوع ساختار مخصوص خود پنل هایی متفاوت با اعدادی مختلف میسازند که برای جلب توجه از اعدادی بزرگ استفاده می کنند. این روزها طراحان و سازندگان برای افزایش کیفیت تصاویر و نرخ بروزرسانی روش های زیادی را به کار برده اند که بی نتیجه نبوده و شاهد افزایش کیفیت بالاتر، تصاویر روانتر و عدم محوشدگی تصاویر هستیم، به گونه ای که در پنل 60 هرتز میتوان تصاویری با کیفیت 120 هرتز ایجاد کرد. به همین علت برخی تولیدکنندگان به جای ذکر عدد 60 هرتز از 120 هرتز استفاده می کنند پس نباید تنها اعداد را ملاک قرار داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *