زمان پاسخ گویی (Response Time) چیست؟

Response Time (3)

در هنگام خرید مانیتور علاوه بر رزولوشن و اندازه صفحه نمایش باید به فاکتور مهمی چون زمان پاسخگویی مانیتور توجه کردکه در ادامه به بررسی آن می پردازیم. با ما همراه باشید...

زمان پاسخ گویی چیست ؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا تصویر از یک رنگ به رنگ دیگر تغییر کند، زمان پاسخگویی (Response Time) می گویند.
معمولا زمان پاسخگویی را نسبت به تغییر رنگ تصویر از سیاه به سفید و مجددا به سیاه سنجیده می‌شود که این عمل در میلی ثانیه اتفاق می افتد.

زمان پاسخگویی مانیتور را نباید با رفریش ریت (Refresh Rate) یا همان نرخ بروزرسانی تصویر اشتباه گرفت. هرچند به نظر شبیه می‌آیند اما رفریش‌ریت تعداد دفعاتی یا فریم هایی است که صفحه نمایش تصویر یا فریمی جدید را نمایش میدهد می گویندکه براساس هرتز اندازه‌گیری می‌شود.اکثرمانیتورها رفرش‌ریت 60 هرتزی دارند که البته هرچه این رقم بالاتر برود، بهتر است.

اندازه گیری زمان پاسخ گویی دارای روش ثابتی نیست و هر کمپانی روش خاصی را دنبال می کند. بعضی از کمپانی‌ها این مدت را بر اساس تغییر رنگ از مشکی به سفید و یا از مشکی به سفید و مجددا مشکی اندازه گیری میکندد بعضی دیگر تغییر رنگ از خاکستری به خاکستری را اندازه گیری می کنند.
به عنوان مثال زمان پاسخگویی ال سی دی (LCD) های معمولی زیر 10 میلی‌ثانیه است، در حالی که در ال‌سی‌دی‌های مخصوص بازی این زمان به 1 میلی‌ثانیه هم نیز می‌رسد.
در کل هرچه مدت زمان پاسخگویی پایین‌تر باشد، بهتر است زیرا باعث از بین رفتن تاری و محو شدن تصویر می‌شود.

آیا هرچقدر زمان پاسخگویی پایین باشد بهتر است؟

اکثر کاربران اطلاعاتی در مورد زمان پاسخگویی ندارند ؛ زیرا برای کاربران معمولی که کارهایی از قبیل وبگردی، نوشتن ایمیل، کار با ورد و یا ویرایش تصویر، انجام میدهند ،فاصله زمانی تغییر رنگ‌ها به قدری سریع هستند که حتی متوجه آن نمی‌شوید به همین علت بیشتر اوقات چندان مهم به نظر نمی‌آید.این تأخیر حتی در نمایش ویدیوها معمولا برای بیننده قابل توجه نیست.اما استثنایی وجود دارد و آن هم  در بازی‌هاست!برای گیمرها هر میلی‌ثانیه ارزش دارد. تفاوت بین برنده شدن و باختن یک مبارزه و یا رسیدن به خط پایان تنها به یک میلی‌ثانیه بستگی دارد.بنابراین برای گیمرهایی که به دنبال افزایش کیفیت بازی خود هستند، خرید مانیتوری با میزان زمان پاسخگویی کم بین 1 تا 5 میلی‌ثانیه ارزش هزینه کردن را دارد.

کدام مانیتور‌ سریع‌تر است؟

در لپ‌تاپ یا گوشی معمولا امکان انتخاب مدلی با زمان پاسخگویی کم را ندارید، گرچه استثنائاتی وجود دارد. اما اگر قصد دارید یک مانیتور جدید برای بازی خریداری کنید، باید سریع‌ترین پنل ممکن را تهیه کنید.
در قسمت قبل در مورد انواع پنل ها صحبت کرده ایم.

آیا زمان پاسخ گویی کم باعث ایجاد مشکل میشود؟

برای کاهش زمان پاسخ، دراغلب مانیتورها مخصوصا مانیتوهای گیمینگ بعضی از فرایندها مانند تصحیح رنگ مانیتور، روشنایی، فیلتر آبی و ویژگی‌‌های مشابه قربانی میشوند.اگر مانیتور را روی سریع‌ترین زمان پاسخگویی تنظیم کنید، احتمالا شاهد کاهش روشنایی و کدر شدن رنگ‌ها خواهید بود.

آیا این مانیتورها ارزش خریدن دارند؟

اگر بازی هایی چون Overwatch ،Rocket League ،Street Fighter  و یا بازی های آنلاین انجام میدهید موضوع فرق میکند اگر زمان پاسخگویی مانیتور کمتر از زمانی که صرف ارسال داده به سرور بازی و باز پس گرفتن آن باشد به مشکل بر میخوریم، پس در خرید مانیتور با نرخ بروزرسانی بالا شک نکنید.اما اگر بازی کردن شما به بازی‌های تک‌نفره و یا با کامپیوتر و یا بازی هایی مثل Minecraft خلاصه میشود نیاز چندانی به خرید مانیتوری با زمان پاسخگویی کم ندارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *