شدت روشنایی (Nit) چیست ؟

What is nit -Bright Brightness(3)

یکی دیگر از مباحث مهم در مانیتورها شدت روشنایی است در این مقاله قصد داریم درباره میزان Nitهای نمایشگرها صحبت‌کنیم و اصلا بگوییم nit یا شدت روشنایی چیست؟

nit چیست؟

نیت از عبارت لاتین nitere به معنای درخشندگی گرفته شده است و به میزان روشنایی صفحه نمایش ها nit گفته میشود در واقع میتوان گفت nit واحد روشنایی صفحه نمایش است. هرچقدر صفحه نمایش دارای nit های بیشتری باشد نمایشگر روشن تر است. این واحد اندازه گیری در تمامی صفحه نمایش ها تعریفی یکسان دارد.

یک Nit چقدر است؟

تصور کنید که یک صفحه با طول و عرض ۱ متر دارید، حالا یک شمع روشن کنید و مقابل این صفحه قرار دهید، مقدار حجم نوری که از شمع به صفحه می‌تابد برابر با ۱ نیت است.

تفاوت میان لومن و نیت چیست؟

نیت میزان نور را در یک ناحیه مشخص بیان می‌کند این در حالیست که لومن شدت نور ، بزرگی و کوچکی منبع نور را  تعریف می‌کند. بنابراین نور انواع لامپ‌ها، چراغ قوه و پروژکتور با واحد لومن مشخص می‌شود. برای درک بهتر این مطلب به این مثال توجه کنید. فرض کنید توسط یک پروژکتور نوری به سمت یک صفحه می تابیم. لومن میزان نور تابیده شده از خود پروژکتور را بیان می‌کند و نیت مقدار نور تابیده شده به آن صفحه را اندازه گیری میکند.

آیا باید به میزان نیت توجه کنیم؟

در واقع هرچقدر یک تلویزیون  تعداد نیت بیشتری داشته باشد روشنایی‌ صفحه نمایش آن زیادتر است؛ ممکن است که فکر کنید این موضوع برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد اما بهتر است بدانید که تلویزیونی که صفحه نمایش روشن‌تری دارد در یک اتاق پرنور، تصویر بهتری نشان می‌دهد و یا درخصوص گوشی های هوشمند، مخصوصا هنگام استفاده در فضای بیرون اهمیت زیادی دارد. یک صفحه نمایش با نیت زیاد و پرنور در روزهای آفتابی و زیر نور مستقیم خورشید به شما کمک می کند تا تصویر بهتری ببینید.

جمع بندی

با در نظر گرفتن تمام چیزهایی که گفتیم اگر قصد خرید تلویزیون جدیدی دارید، لازم نیست که وسواس بیش از اندازه ای به موضوع نیت داشته باشید و هزینه زیادی برای کمی روشنایی بیشتر پرداخت کنید. در هنگام استفاده، بسیاری از مردم متوجه این تفاوت‌ها نمی‌شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *