Pixel Density-Pixel Per Inch (2)

در این مقاله در مورد پیکسل و انواع مشکلاتی که ممکن است برای تک تک پیکسل ها پیش آید صحبت کنیم و شما را در شناسایی و رفع این مشکلات کمک کنیم با ما همراه باشید

پیکسل چیست؟

پیکسل،  به نقاطی از صفحه نمایش گفته میشود که تجمع آن ها باعث به وجود آوردن صفحه ای شفاف و با کیفیت می شود.

تراکم پیکسل چیست؟

تراکم پیکسلی(Pixel Density) به معنای فاصله پیکسل ها از یکدیگر در یک اینچ می باشد که واحد آن PPI مخفف عبارت (Pixel Per Inch) است. توجه کنید که منظور از یک اینچ، یعنی یک اینچ از طول یا عرض نمایشگر است نه یک اینچ مربع پس منظور از تراکم پیکسلی، تعداد پیکسل ها در یک خط افقی یا عمودی است.تراکم پیکسلی را با عدد نشان میدهند و آن عدد گویای فاصله تعداد پیکسل ها با یکدیگر میباشد. به عنوان مثال در مشخصات یک نمایشگر مقدار تراکم پیکسل ۴۴۱ است این بدان معنی است که در ۱ اینچ  که همان ۲.۵ سانتی متر است، ۴۴۱ پیکسل در کنار هم قرار دارند.

علاوه بر PPI واحد دیگری به اسم DPI است که این دو با هم تفاوت دارند اما بعضی ها به اشتباه آن ها را یکی میدانند:

درک این مطلب آسان‌تر از آن چیزی است که تصورش را می‌کنید. به تعداد پیکسل‌های موجود در هر اینچ از عکس، PPI می‌گویند. اما DPI فقط مربوط به تنظیمات پرینتر می باشد که توسط آن می توان مقدار رنگ پذیری عکس را تنظیم کرد

آیا تراکم پیکسل تاثیری بر روی صفحه نمایش دارد؟

به تصویر زیر دقت کنید. هرچقدر که تراکم پیکسل زیاد می شود باعث افزایش پیکسل ها در آن منطقه می شود و این باعث افزایش جزئیات و واضح تر شدن تصویر می شود

چیزی که الان مشاهده می کنید حاصل کار صدها پیکسل است که این تصویر شفاف را برای شما آماده می کنند و این حالت روی مانیتورهای دیگر مختلف است و رنگ این پیکسل ها ثابت نیستند زیرا برای نمایش تصاویر متحرک و در حال حرکت باید قادر به تغییر رنگ نیز باشند. به همین خاطر هر پیکسل از سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی (RGB) تشکیل شده اند تا قادر به انجام این امر باشند.

ممکن است مشکلاتی برای پیکسل ها اتفاق افتد که به شرح آن ها و تشخیص این ایرادات می پردازیم:

پیکسل معیوب چیست؟

اگر پیکسلی از صفحه نمایش به صورت موقت خاموش شود و  نتواند رنگ موردنظر را به نمایش در آورد، میگویند پیکسل معیوب شده است.

پیکسل مرده چیست؟

هنگامی که دیگر نوری به پیکسلها تابانده نشود حالت پیکسل مردگی رخ میدهد و این مشکل ممکن است برای همه صفحه نمایش ها از قبیل رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند یا حتی تلویزیون‌ها پیش آید.از طریقی دیگر ممکن است پیکسل مردگی اتفاق بیفتد آن هم این است که در صورت معیوب شدن پیکسل و ادامه داشتن این روند، باعث سوختن آن شود. معمولا پیکسل‌های مرده در پیش زمینه‌ی سفید به خوبی نمایان می‌شود.

پیکسل گیر افتاده چیست؟

هنگامی که به پیکسلی نور می‌رسد اما تغییر رنگی رخ نمی‌دهد می گویند پیکسل گیر افتاده است. به عنوان مثال یک تصویر که دارای رنگ قرمز است را به نمایش میگذاریم و یکی از پیکسل ها به خاطر مشکلی که دارد رنگ قرمز را به خود می گیرد و در صورت تغییر رنگ پس زمینه به آبی، آن پیکسل قادر به تغییر رنگ نیست و به همان رنگ قرمز باقی می ماند. برای تشخیص پیکسل های گیرافتاده بهتر است رنگ پس زمینه را مشکی کنید تا راحت تر پیکسل های معیوب را پیدا کنید.

چگونه پیکسل معیوب را شناسایی کنیم؟

علاوه بر روش های تشخیص گفته شده در آخر هر بحث، می توان از ابزارهای آنلاین و اپلیکیشن های مربوط در این زمینه کمک گرفت و پیکسل های معیوب را شناسایی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید