سوییچ KVM چیست؟

kvm-monitorcenter.ir-1

کلمه KVM مخفف Keyboard, Video and Mouse می باشد که گاهی اوقات با نام PC سوییچ و یا سوییچ الکترونیکی نیز شناخته می شود. سوییچ های کی‌وی‌ام در مقایسه با سوییچ‌های معمولی شبکه، عملکرد و کاربرد متفاوتی دارند. نقش اصلی سوییچ های کی‌وی‌ام، کنترل، سوییچ کردن و مدیریت کردن چندین کامپیوتر از طریق تنها یک کنسول (ماوس، کیبورد و مانیتور) می باشد. زمانی که یک کامپیوتر و یا سرور در حال Load شدن یا به اصطلاح بالا آمدن است، سیستم عامل بطور خودکار سعی می‌کند تا سیگنال‌های مربوط به ماوس و کیبورد را شناسایی کند. بعد از اینکه اتصال یا Connection توسط سیستم عامل تایید شد، نمایشگر صفحه مربوط به boot شدن را نمایش می‌دهد؛ اگر شما نیاز دارید تا چندین کامپیوتر (سرور) را کنترل نمایید مسلما احتیاج خواهید داشت تا به تعداد کامپیوترها بتوانید ماوس، کیبورد و مانیتور تهیه کنید که این کار موجب مدیریت سرورها بصورت موثر و بهینه نمی‌شود، چرا که نه تنها مقدار زیادی از فضای دیتاسنتر یا محیط کار را اشغال می‌کند، بلکه به شدت هزینه را افزایش خواهد داد. همچنین نگهداری تعدادی مانیتور، ماوس و کیبورد ممکن است مشکلاتی از لحاظ فضای نگهداری و هزینه های اضافی به همراه داشته باشد.

سوییچ های کی‌وی‌ام در پاسخ به افزایش تقاضای بازار برای کاهش فضای اشغال شده، کم کردن هزینه و افزایش مدیریت موثر، تولید و به بازار عرضه شده‌اند. زمانی که قصد خرید سوییچ کی‌وی‌ام را دارید اصلی‌ترین معیار انتخاب، تعداد سرورهایی است که قصد کنترل آنها را دارید. سوییچ‌های کی‌وی‌ام با تعداد پورتهای کم، برای استفاده راحت‌تر می‌باشند و نیازی به نصب نرم‌افزار اضافی نخواهند داشت و همچنین با استفاده از hotkey ها و یا کلیدهای فیزیکی روی سوییچ کی‌وی‌ام به راحتی می‌توانند مدیریت شوند. بای توجه داشت  که سوییچ‌های کی‌وی‌ام نیازی به منبع تغذیه جداگانه ندارند و می‌توانند از طریق کامپیوتر یا سرور برق مورد نیاز خود را تامین کنند. با توجه به نوع کاربرد و فضای کاری مورد استفاده، می‌توان از سوییچ‌های کی‌وی‌ام با فناوری پیشرفته‌تر و تعداد پورت‌های بیشتر استفاده کرد که قابلیت نصب شدن در رک را نیز دارند و کار کردن با آنها برای شبکه‌های گسترده، بسیار کاربردی است؛ این نوع از سوییچ‌ها می‌توانند از پروتکل IP جهت مدیریت و کنترل سرورها بهره بگیرند و حتی می‌توانند توزیع برق و خاموش روشن کردن آنها را از راه دور کنترل نمود. عملکرد و هدف اصلی سوییچ کی‌وی‌ام استفاده از یک کنسول (ماوس، کیبورد و مانیتور) برای کار با چندین سرور می‌باشد. یکی از موضوعات مهم دریافت سیگنال‌های ماوس و کیبورد بصورت همزمان و تاثیر نگذاشتن بر عملکرد CPU در زمان سوییچینگ، می‌باشد. یک سوییچ کی‌وی‌ام باید بتواند کیفیت تصویر پایداری را فراهم آورد و از پلتفرم‌ها و سیستم عامل‌های مختلف پشتیبانی کند همچنین با اکثر برندهای ماوس و کیبورد سازگاری داشته باشد. هر سوییچ کی‌وی‌ام می تواند حداکثر از تعداد پورت‌های مشخصی پشتیبانی کند که حداقل 2 پورت می‌تواند روی یک کی وی ام سوییچ تعبیه گردد.

برخی از ویژگی های سوییچ‌های کی‌وی‌ام:

1-پورت ها:
تعداد پورتهای هر سوئیچ کی‌وی‌ام در واقع تعدادکامپیوترها / سرورهایی است که می‌توانند به این سوییچ متصل گردند؛ بطور مثال در مورد یک KVM سوئیچ 8 پورت، با یک مجموعه ماوس، کیبورد و مانیتور می‌تواند تا 8 سرور را کنترل نماید. رایج‌ترین تعداد پورت‌هایی که سوییچ‌های کی‌وی‌ام به آنها مجهز هستند عبارتند از 2،4،8،16،32 پورت که رایج ترین استفاده ها را سوییچ های 2 تا 8 پورت دارند.

2-کنسول:
کلمه کنسول اشاره دارد به خروجی‌های کیبورد، ماوس و مانیتور که بر روی سوییچ‌های کی‌وی‌ام قرار گرفته است و از طریق آن می‌توان کامپیوترها / سرورها را کنترل نمود؛ پورت‌های مربوط به ماوس و کیبورد در کنسول می‌توانند از نوع PS/2 یا USB باشند، همچنین پورت مربوط به مانیتور می توانند HDMI ، VGA ، DVI باشند.

3-پورت  CPU:
این اصطلاح به ورودی‌های قرار گرفته روی سوییچ کی‌وی‌ام اشاره دارد که ماوس، کیبورد و مانیتور کامپیوترها / سرورها از طریق آن به سوییچ کی‌وی‌ام متصل می‌شوند. جهت صرفه جویی در موارد مصرفی و در نتیجه کاهش هزینه و همچنین راحتی در نصب و جلوگیری از شلوغی ناشی از کابل‌ها در فضای کار، برخی از شرکت‌ها هر سه کابل ماوس، کیبورد و مانیتور را در قالب یک کابل ترکیب کرده‌اند. توجه به این نکته ضروری است که برخی از کی وی ام سوئیچ ها که قابلیت انتقال صدا را نیز دارند‌ و دارای پورت‌های میکروفن و اسپیکر نیز می‌باشند.

این سوییچ‌ها بیشتر در مراکز داده و اتاق‌های سرور برای مدیران شبکه‌ها کاربرد دارند.

سوییچ‌های کی‌وی‌ام به 3 دسته زیر قابل تقسیم می‌باشند:

  • سوییچ‌های کی‌وی‌ام مختص دفاتر کوچک و خانگی(SOHO)
  • سوییچ‌های کی‌وی‌ام مختص کسب و کارهای متوسط(SMB)
  • سوییچ‌های کی‌وی‌ام مختص کسب و کارهای بزرگ و یا سازمان‌های با تکنولوژی پیشرفته

مجموعه پارس نوین بهترین سوییچ‌های کی‌وی‌ام بازار از برند معروف دی-لینک را با گارانتی خدمت مشتریان گرامی ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید