آشنایی با تکنولوژی ناچ در گوشی‌های هوشمند موبایل

Notch-Monitorcenter.ir-1

در گوشی‌های هوشمند موبایل جدید که به طی یکی دو سال اخیر در بازار معرفی شده اند از تکنولوژی جدیدی به نام ناچ (Notch)  یا همان بریدگی صفحه نمایش استفاده شده است که مربوط به طراحی صفحه نمایش است و دارای موافقان و مخالفان زیادی است، در این مقاله قصد داریم این تکنولوژی را به شما معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

تلفن‌های همراه هوشمند هر سال از نظر امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و خصوصا ویژگی‌های ظاهری، تغییراتی در محصولات خود به وجود می آورند تا به وسیله آن مزیت رقابتی مناسبی در بازار داشته باشند و فروش بهتری را تجربه کنند و همچنین علایق و سلایق مشتریان خود را در محصولات خود اعمال نمایند و نیز برخی از تغییرات به صورت یک رسم در می‌آید که اکثر شرکت‌ها به سمت پیروی از این رسم سوق داده می‌شوند؛ یکی از مواردی که در زمینه طراحی صفحه نمایش مورد توجه قرار گرفته است، حذف حاشیه اطراف صفحه نمایش و افزایش نسبت صفحه نمایش به بدنه می‌باشد که برای انجام این مورد تکنولوژی ناچ معرفی شد.

ناچ چیست؟

در طراحی جدید که دکمه‌های ناوبری گوشی‌های موبایل حذف شده، صفحه نمایش‌ها بزرگتر شده و نیز حاشیه‌های اطراف گوشی و فضاهای اضافی در حال حذف شدن هستند، یکی از مشکلاتی که وجود داشت دوربین جلو گوشی‌ها بود که در بالای صفحه نمایش قرار می‌گرفتند و فضای اطراف آن در حاشیه قرار می‌گرفت و عملا کاربردی نداشت اما طراحان پیشنهاد کردند که صفحه نمایش تا نزدیک لبه بالایی گوشی امتداد پیدا کند و فقط قسمتی که دوربین جلو و سنسورها وجود دارند از صفحه نمایش بریده شود که به این حالت ناچ یا همان بریدگی صفحه نمایش می‌گویند. که در این حالت فضای صفحه نمایش گسترش می‌یابد و از فضاهای موجود ایجاد شده می‌توان بهره برد.

اولین شرکتی که از این طراحی استفاده کرد کمپانی Essential بود و پس از آن کمپانی اپل از این طراحی استفاده کرد و در حال حاضر اکثر کمپانی‌های معروف از جمله سامسونگ، هوآوی، شیائومی و… از این روند پیروی می‌کنند.

در فضای ناچ بسته به طراحی شرکت می‌توان از سنسورهای مختلف، اسپیکر، دوربین سلفی و.. قرار داشته باشد یا فقط به وجود دوربین سلفی در این فضا اکتفا شده باشد. برخی از کمپانی‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند که به حالت ساده برگردید و فضای اطراف ناچ همان کادر سیاه همیشگی قرار گیرد و در واقع ناچ مخفی شود.

تکنولوژی ناچ طرفداران خاص خود را پیدا کرده است اما با پیشرفت طراحی‌ها، روند تولید رو به استفاده از همه صفحه نمایش است و در نتیجه ناچ حذف می‌شود و دوربین سلفی نیز به صورت پاپ آپ ارایه می‌شود که در حال حاضر برخی از شرکت‌ها این طرح را ارایه و روانه بازار نمودند، باید دید ناچ به طور کلی حذف می‌شود و یا بازار به سمت رواج استفاده از ناچ پیش می‌رود؟

ناچ‌های بزرگ

کمپانی اپل آیفون ایکس را با صفحه نمایش دارای ناچ عرضه کرد و در قسمت ناچ این گوشی دوربین سلفی و سنسورهای مختلفی را جای داد و مورد استقبال کاربران زیادی نیز قرار گرفت، گرچه این طراحی مورد پسند برخی کاربران نبود اما مورد پذیرش اکثریت افراد قرار گرفت.

ناچ‌های متوسط

در ادامه کمپانی‌های دیگر که از سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کردند رو به استفاده از ناچ آوردند و ناچ‌های متوسط که اندازه‌ای کوچکتر داشتند را معرفی کردند، در این ناچ‌ها که فضای کمتری اشغال می‌کردند امکان قرار دادن دوربین و تعداد کمتری سنسور فراهم بود اما در عوض فضای بیشتری در اطراف ناچ آزاد می‌شد.

ناچ‌های قطره‌ای

ناچ‌های قطره‌ای از بقیه ناچ‌ها کوچکتر هستند و فقط شامل دوربین سلفی می‌شوند و فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند و مورد استقبال کاربران زیادی قرار گرفته‌اند؛ استفاده از این ناچ‌ها باعث شد فضای زیادی به صفحه نمایش گوشی اضافه شود و کاربری موبایل برای انجام بازی‌ها و دیدن کلیپ و فیلم راحت‌تر باشد و همچنین اعلان‌های گوشی (Notification) در فضای آزاد شده اطراف ناچ قرار گیرند.

جمع‌بندی

به طور کلی استفاده از ناچ همچنان رواج دارد و برخی آن را می‌پسندند و بعضی افراد نیز با آن مخالف هستند اما با توجه به روند بازار به نظر می‌رسد طراحی‌ها رو به سمت حذف ناچ و طراحی تمام صفحه می‌روند و دوربین سلفی دیگر در صفحه نمایش جایی نداشته باشد اما این احتمال بیشتر در پرچمداران این کمپانی‌ها محتمل است و در گوشی‌های میان‌رده و پایین‌رده به نظر می‌رسد همچنان استفاده از ناچ مورد انتظار است، باید منتظر ماند و دید کمپانی‌های تولید کننده تلفن‌های همراه هوشمند، ما را به چه سمتی می‌برند.

پاسخی بگذارید