راهنمای انتخاب بین حافظه های HDD و SSD به همراه مزایا و معایب

HDD-SSD-Monitorcenter.ir-1

حافظه های HDD یا Hard Disk Drive نوع رایج حافظه های اصلی هستند که سال‌هاست که به عنوان یک ابزار ذخیره سازی  دائمی برای سیستم های دیجیتالی مورد استفاده قرار گرفته اند، دائمی بودن ذخیره سازی در این حافظه به این معناست که با قطع جریان برق اطلاعات ذخیره شده از بین نمی رود و همچنان روی حافظه می ماند؛ در این هاردها وظیفه ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات به وسیله هد خواندن و نوشتن انجام می پذیرد. این حافظه‌های مبتنی بر حرکت دیسک بوده هستند و همچنان بخش مهمی از بازار ذخیره‌ساز‌ها را در دست دارند. این هارد‌ها در دو دسته‌ی اصلی اینترنال و اکسترنال که در سایزهای ۲.۵ اینچی (برای رایانه های قابل حمل) و ۳.۵ اینچی (برای رایانه‌های رومیزی) موجود می باشند.

حافظه‌های SSD یا Solid State Drive از تکنولوژی جدیدتری بهره می برند و به جای ذخیره اطلاعات روی دیسک های مغناطیسی، از تراشه‌های الکترونیکی استفاده می کنند که این تراشه مستقیم به مادربورد متصل می شوند و همین امر مزایای زیادی را به همراه دارد و استفاده از آنها بسیار رایج شده است به نحوی که لپ تاپ های جدید معمولا از این نوع حافظه به صورت ترکیبی و یا حتی به تنهایی بهره می برند.

برای مقایسه و انتخاب بین حافظه‌های SSD و HDD باید بدانیم به طور کلی وظیفه هر دو حافظه یکسان و ذخیره و بازیابی اطلاعات است اما هر کدام دارای ویژگی‌های متفاوتی از قبیل ویژگی‌های زیر هستند که قبل از انتخاب بهتر است این موارد را در نظر داشته باشیم.

هزینه

از لحاظ هزینه‌ای حافظه‌های SSD قیمت بالاتری نسبت حافظه‌های HDD دارند برای مثال یک هارد HDD اینترنال با ظرفیت 1 ترابایت قیمتی در حدود 50 دلار دارد در حالی که یک حافظه SSD با همین ظرفیت در حدود 160 الی 180 دلار قیمت دارد! اگر به دنبال قیمت تمام شده کمتر و حافظه ذخیره سازی با ظرفیت بیشتر هستید بهتر است از HDD ها استفاده نمایید اما تکنولوژی جدیدتر SSD ها و دیگر مزایایی که ذکر میکنیم شاید ارزش هزینه بیشتر برای شما را داشته باشد؛ اگر محدودیت مالی برای خرید یک حافظه ندارید و یا این حافظه را برای کاربری‌های حرفه‌ای مدنظر دارید توصیه ما استفاده از حافظه‌های SSD است.

ظرفیت

حافظه های SSD در حال حاضر تا ۴ ترابایت ظرفیت دارند اما ظرفیت‌های بالای این حافظه هزینه‌های بسیار بالایی دارد و بهمین دلیل هنوز استفاده از آنها گسترده و مرسوم نیست، ظرفیت رایج مورد استفاده کاربران معمولا از 120 گیگابایت تا 500 گیگابایت است. یک حافظه ۱۲0 گیگابایتی برای نصب‌ویندوز، برنامه‌های کاربردی کافی است و نزدیک به ۵۰ گیگابایت فضای خالی در اختیار شما خواهد گذاشت و در کنار آن می توان از هارد اینترنال یا اکسترنال نیز برای فضای بیشتر استفاده نمود. حافظه های HDD هم که در ظرفیت های مختلف از جمله چند صد گیگابایت تا چندیدن ترابایت با قیمت های مناسب در دسترس هستند.

سرعت دسترسی به اطلاعات

در بحث دسترسی سریع به اطلاعات حافظه های SSD‌ به دلیل ذات تراشه‌گونه‌‌، عملکرد بسیار بهتری دارند. در طرف دیگر حافظه های HDD به دلیل محدودیت‌های فیزیکی حرکت هد و ثبت اطلاعات در بخش‌های مختلف که باعث ایجاد تأخیر در خواندن و نوشتن اطلاعات می‌شود، سرعت کمتری دارند و حافظه های SSD‌ دسترسی بسیار سریع‌تری به اطلاعات دارند و تفاوت بسیار محسوسی در تست‌های سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات با HDD ها دارند. در واقع حافظه های SSD‌ از نظر سرعت باز کردن فایل‌ها تا ۳۰ درصد سریع‌تر از نمونه‌های HDD هستند و سرعت اجرای برنامه ها نیز در آن‌ها بیشتر است. یک سیستم دارای حافظه HDD در شرایط معمولی به ۳۰ الی ۴۰ ثانیه برای راه‌اندازی یا بوت ویندوز زمان نیاز دارد این در حالی است که حافظه های  SSDاین زمان را به ۱۰ الی ۱۵ ثانیه کاهش می‌دهند.

حافظه های HDD عموما دارای  دو سرعت چرخش دیسک ۵۴۰۰ و ۷۲۰۰ چرخش در دقیقه هستند که نوع ۷۲۰۰ آنها تقریبا ۳۰ درصد سریع‌تر از نمونه‌های ۵۴۰۰ بوده و استفاده از آن‌ها بیشتر در هاردهای اینترنال است. البته نمونه‌هایی با سرعت چرخش بالاتر نیز تولید شده است اما گستردگی استفاده از آن‌‌ها در مقایسه با این دو مدل بسیار کمتر است. حافظه‌های SSD حدودا ۳ برابر در خواندن و نوشتن اطلاعات به‌صورت ترتیبی از یک هارد ۷۲۰۰ چرخشی در دقیقه سریع‌تر هستند.

عمر مفید

حافظه های SSD  بخش مکانیکی ندارد و درنتیجه در صورت بروز اتفاقاتی مانند ضربه خوردن یا افتادن، احتمال سالم ماندن داده بیشتر است. بیشتر حافظه های HDD هنگام خاموش بودن، هد خواندن و نوشتن را با فاصله از پلاتر نگه می‌دارند اما روشن بودن، هد تنها چند نانومتر با پلاتر فاصله دارد و حتی هنگام خاموشی نیز این فاصله در صورت برخوردهای شدید کمکی نمی کند و احتمال آسیب به اطلاعات زیاد است؛ این مسئله‌ خصوصا برای لپ تاپ ها که بسیار قابل حمل هستند و جابجایی زیادی دارند؛ اهمیت پیدا می کند. بروز اشکال در سلول‌های ذخیره اطلاعات اصلی‌ترین دلیل خرابی  حافظه های SSD است  و نیز مشکل در هد شایع‌ترین دلیل تعویض حافظه های HDD محسوب می‌شود. تحقیقات نشان داده است که حافظه های  SSDحداقل در بازه‌ 3 سال اول عمر خود خرابی‌های کمتری نسبت به حافظه های HDD دارند.

مشخصات فیزیکی

حافظه‌‌های SSD به دلیل استفاده از تراشه الکترونیکی از نظر ابعاد و وزن بسیار کوچکتر وکم وزن تر از حافظه های HDD هستند؛ در ابعاد یکسان وزن یک حافظه SSD تقریبا یک پنجم حافظه HDD است، به همین دلیل لپ‌تاپ‌ها و اولترابوک‌ها که در آن‌ها وزن و فضا اولویت مهمی است، عموما در حال روی آوردن به حافظه‌های SSD هستند.

از لحاظ میزان صدا و حرارت تولیدی، حتی کم سر ‌و‌ صداترین حافظه های HDD هم در حین کار یا حرکت بازوی خواندن و نوشتن، صدایی از خود تولید می‌کنند، مخصوصا اگر هارد قدیمی باشد یا روی شاسی فلزی سوار شده باشد، این سر و صدا بیشتر می‌شود اما در طرف دیگرحافظه های SSD به دلیل اینکه بخش مکانیکی ندارند، هیچ نویزی ایجاد نمی‌کنند. از نظر تولید حرارت به ‌صورت کلی حافظه های HDD سطح گرم بیشتری در حین کارکرد دارند اما دمای گرم‌ترین نقاط این دو نوع حافظه تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند. چون SSD بخش مکانیکی ندارد و نیازی به چرخش و حرکت بازو نیست، بنابراین انرژی مصرفی  SSD، توسط اصطکاک یا نویز هدر نمی‌شود و آن‌ را کارآمدتر جلوه می‌دهد. پس در صورت استفاده مصرف انرژی کمتری را تجربه خواهید کرد؛ همچنین میزان مصرف باطری در لپ تاپ ها کاهش پیدا می کند و مدت زمان شارژدهی لپ تاپ طولانی تر خواهد بود.

نتیجه‌گیری

با توجه به نوع کاربرد در صورتی که نیاز زیادی به خواندن و نوشتن اطلاعات با سرعت بالا دارید و نیز از لحاظ بودجه محدودیتی ندارید پیشنهاد ما 100 درصد استفاده از حافظه های SSD است اما اگر از لحاظ بودجه نمی خواهید هزینه زیادی را متحمل شوید و از طرفی می خواهید از سرعت بالای SSD ها لذت ببرید، پیشنهاد ما استفاده ترکیبی از حافظه ها است؛ به این صورت که یک حافظه SSD با ظرفیت پایین مثلا 120 گیگابایتی یا 240 گیگابایتی را در کنار یک حافظه HDD با ظرفیت مناسب خود (معمولا 1 تا 2 ترابایت) قرار دهید و اطلاعات بوت سیستم و ویندوز و برنامه های سنگین که نیاز به سرعت بالا دارند را روی حافظه SSD قرار دهید و اطلاعات روزمره و مالتی مدیا را روی حافظه HDD قرار دهید؛ با این روش هم از سرعت بالای SSD لذت می برید هم فضای ذخیره سازی به اندازه کافی دارید و هم هزینه هنگفتی به شما تحمیل نشده است.

پاسخی بگذارید